poniedziałek, 20 stycznia 2014

Stolarka okienna 2014 - zmiana warunków technicznych od 1 stycznia

Zapewne nie każdy wie, bo nie były to tak medialne wydarzenia jak np. afera z zegarkiem ministra Nowaka. Ale od dnia 1 stycznia zmianie uległy w Polsce przepisy dotyczące wydawania warunków technicznych. W nowym rozporządzeniu zmianie uległy między innymi przepisy dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych. Zmiany wprowadzane będą w długoletnim procesie który zaczyna się w 2014 roku, i realizowany będzie w poszczególnych etapach, które datuje się na lata 2017 i 2021. Jak widać to bardzo długofalowy proces mający na celu zwiększenie świadomości energooszczędnego projektowania i budownictwa. 

projektydomfort.pl


A więc jeśli zaczniemy ubiegać się o pozwolenie na budowę domu od tego czasu będziemy zobligowania do spełnienia nowych warunków które przewidują wiele zmian. Między innymi został zmniejszony współczynnik przenikania ciepła, w celu oszczędności z tego tytułu energii cieplnej. Warto podkreślić że im niższy współczynnik przenikania ciepła (U) tym lepiej, ponieważ mamy mniejsze straty ciepła.

Współczynnik przenika ciepła to nic innego jak ilość ciepła spowodowana między temperaturą wewnątrz a temperaturą na zewnątrz pomieszczania, jaka przenika w ciągu 1 sekundy przez 1m2 okna.

Zresztą nie widzę sensu omawiać tematu który jest opisany w rozporządzeniu, dlatego też umieszczam do zapoznania się niniejsze Rozporządzenie - nie dotyczy ono osób które uzyskały pozwolenie na budowę przed 31 grudnia 2013 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ

W wyżej zamieszczonym rozporządzeniu znajdziecie tabelki jak te wartości mają zmieniać się w kolejnych latach. A zmianie i zmniejszeniu przeróżnych wartości nie tylko dotyczących stolarki okiennej uległy następujące punkty : 

  • Cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika EPH+W na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej [kWh/(m2 · rok)] 
  • Cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika ΔEPC na potrzeby chłodzenia [kWh/(m2 · rok)]*)
  • Cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika ΔEPL na potrzeby oświetlenia [kWh/(m2 · rok)] w zależności od czasu działania oświetlenia w ciągu roku t0 [h/rok]*)
  • Współczynnik przenikania ciepła UC(max) [W/(m2 · K)]
  • Współczynnik przenikania ciepła U(max) [W/(m2 · K)]
  • Minimalna grubość izolacji cieplnej (materiał o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,035[W/(m · K)]1))
  • Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego gn





0 komentarze:

Prześlij komentarz